Elite Performances

147 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:55.21 Sabrina Janes Saugus High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:56.90 Melissa Tanaka Long Beach Poly (SS)
1600 Meter Run Finals 4:57.26 Lisa Vasquez Warren High (SS)
1600 Meter Run Finals 4:58.81 Kelsey Carroll San Clemente High (SS)
1600 Meter Run Finals 5:00.22 Kelly Bishop Monta Vista High (CC)
1600 Meter Run Finals 5:01.37 Arianna Garcia Yucaipa High (SS)
1600 Meter Run Finals 5:01.46 Marisa Magsarili West Ranch (SS)
1600 Meter Run Finals 5:03.39 Taylor Beaudoin Redondo Union High School (SS)
1600 Meter Run Finals 5:07.17 Julia Sienski Edison High (SS)
1600 Meter Run Finals 5:07.56 Jenny Xu Monta Vista High (CC)
1600 Meter Run Finals 5:07.86 Emily Clause Great Oak High School (SS)
1600 Meter Run Finals 5:09.64 Sandra Pflughoft Great Oak High School (SS)
1600 Meter Run Finals 5:10.65 Michelle Mcintosh Great Oak High School (SS)
1600 Meter Run Finals 5:10.76 Emily Sanchez King (Martin Luther Jr.) (SS)
1600 Meter Run Finals 5:10.85 Marissa Pluma Warren High (SS)
1600 Meter Run Finals 5:11.67 Paige Kosche Ventura High School (SS)
1600 Meter Run Finals 5:13.23 Anna Pruter Palos Verdes High (SS)
1600 Meter Run Finals 5:14.40 Emily Bacon Newport Harbor High School (SS)
1600 Meter Run Finals 5:14.46 Kelly Thomas Great Oak High School (SS)
1600 Meter Run Finals 5:14.51 Sani Shabgahi Corona High (SS)
3200 Meter Run Finals 10:41.74 Samantha Ortega Saugus High School (SS)
3200 Meter Run Finals 10:44.98 Mikayla Sodersten Clovis High School (CS)
3200 Meter Run Finals 10:48.32 Josie Frye Buchanan High School (CS)
3200 Meter Run Finals 10:49.62 Kyla Danforth Canyon Canyon Country (SS)
3200 Meter Run Finals 10:50.32 Desirae Jones Simi Valley High (SS)
3200 Meter Run Finals 10:50.83 Desiree Stinger Great Oak High School (SS)
3200 Meter Run Finals 10:51.07 Ashley Heys Saugus High School (SS)
3200 Meter Run Finals 10:53.39 Sandra Pflughoft Great Oak High School (SS)
3200 Meter Run Finals 10:53.91 Emily Clause Great Oak High School (SS)
3200 Meter Run Finals 10:58.49 Sara Leonard Canyon Anaheim Hills (SS)
3200 Meter Run Finals 10:59.42 Mariah Castillo Saugus High School (SS)
3200 Meter Run Finals 10:59.51 Kalie Demerjian El Toro High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:00.76 Ashley Cahalan Vista Murrieta (SS)
3200 Meter Run Finals 11:00.84 Emily Beneduce Oak Park High (SS)
3200 Meter Run Finals 11:03.96 Lisa Vasquez Warren High (SS)
3200 Meter Run Finals 11:05.62 Nicole Zielinski Canyon Anaheim Hills (SS)
3200 Meter Run Finals 11:06.86 Nicole Rice Great Oak High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:07.50 Hannah Tobin El Toro High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:07.82 Samantha Barajas Simi Valley High (SS)
3200 Meter Run Finals 11:08.80 Natasha Brunstein Mira Costa High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:11.22 Sidney Suarez Saugus High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:12.96 Taylor Walker Great Oak High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:14.31 Brittney Blackwell Oak Park High (SS)
3200 Meter Run Finals 11:18.48 Kelly Thomas Great Oak High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:19.25 Macey Pflughoft Great Oak High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:19.90 Thalia Silva Redondo Union High School (SS)
800 Meter Run Finals 2:11.19 Cassie Durgy Huntington Beach High (SS)
800 Meter Run Finals 2:11.20 Bianca Tinoco Golden Valley High (SS)
800 Meter Run Finals 2:13.57 Megan Melnyk Crescenta Valley (SS)
800 Meter Run Finals 2:15.72 Annie Boos Claremont High (SS)
800 Meter Run Finals 2:16.46 Danielle Scott Long Beach Poly (SS)
800 Meter Run Finals 2:16.78 Trinity Leonard Redondo Union High School (SS)
800 Meter Run Finals 2:17.15 Breya Wynne Redondo Union High School (SS)
800 Meter Run Finals 2:17.31 Kylee Grubbs Brea Olinda High (SS)
800 Meter Run Finals 2:17.56 Ashley Larson Northwood High (SS)
800 Meter Run Finals 2:18.10 Morgan Irish Palos Verdes High (SS)
800 Meter Run Finals 2:19.30 Dominique Taylor Long Beach Poly (SS)
800 Meter Run Finals 2:19.48 Michelle Mcintosh Great Oak High School (SS)
800 Meter Run Finals 2:19.81 Emani Kelley Ventura High School (SS)
One Mile Run Finals 4:55.23 Amanda Gehrich Tesoro High (SS)
One Mile Run Finals 4:57.72 Hannah Benoit Buchanan High School (CS)
One Mile Run Finals 5:01.40 Mikayla Sodersten Clovis High School (CS)
One Mile Run Finals 5:01.65 Briar Brumley Tesoro High (SS)
One Mile Run Finals 5:01.85 Camille Hines Palos Verdes High (SS)
One Mile Run Finals 5:02.27 Sydney Belus Great Oak High School (SS)
One Mile Run Finals 5:02.62 Samantha Ortega Saugus High School (SS)
One Mile Run Finals 5:03.16 Evelyn Mandel Great Oak High School (SS)
One Mile Run Finals 5:03.28 Kiyena Beatty Great Oak High School (SS)
One Mile Run Finals 5:04.56 Ashley Heys Saugus High School (SS)
One Mile Run Finals 5:07.45 Elena Kamas Homestead High School (CC)
One Mile Run Finals 5:07.94 Claire Graves Citrus Valley (SS)
One Mile Run Finals 5:09.50 Sydney Tullai Ayala High School (SS)
HS Boys Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 4:12.09 Tyler Janes King (Martin Luther Jr.) (SS)
1600 Meter Run Finals 4:14.32 Robert Franklin Palos Verdes High (SS)
1600 Meter Run Finals 4:15.93 Garrett Reynolds Ventura High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:16.90 Cole Spencer Great Oak High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:17.63 Austin Shellito Brea Olinda High (SS)
1600 Meter Run Finals 4:17.95 Chandler Ross Agoura High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:18.83 Nick Liebmann Hart (William S.) Senior High (SS)
1600 Meter Run Finals 4:18.94 Jacob Cohen Palos Verdes High (SS)
1600 Meter Run Finals 4:19.87 Mario Salazar Indio High (SS)
1600 Meter Run Finals 4:20.67 Daniel Mountcastle Ventura High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:21.19 Adolfo Velazquez Baldwin Park High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:21.83 Chris Malloy Vista Murrieta (SS)
1600 Meter Run Finals 4:21.86 Ryan Thompson Canyon Anaheim Hills (SS)
1600 Meter Run Finals 4:22.25 Michael Ochoa Madera South (CS)
1600 Meter Run Finals 4:22.79 Callum Bolger San Luis Obispo High (CS)
1600 Meter Run Finals 4:22.93 Carlos Ramirez King (Martin Luther Jr.) (SS)
1600 Meter Run Finals 4:23.31 Giovanni Orellana Brea Olinda High (SS)
1600 Meter Run Finals 4:23.45 Nelson Quintana Great Oak High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:23.52 Chance Lamberth Canyon Anaheim Hills (SS)
1600 Meter Run Finals 4:23.82 Caleb Llorin Mira Costa High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:08.87 Collin Price St. Margaret's Episcopal (SS)
3200 Meter Run Finals 9:09.15 Wesley Walsh Canyon Anaheim Hills (SS)
3200 Meter Run Finals 9:11.42 Eduardo Herrera Madera South (CS)
3200 Meter Run Finals 9:12.38 Cole Spencer Great Oak High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:12.72 Brian Zabilski Saugus High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:12.92 Austin Lay Morro Bay High School (CS)
3200 Meter Run Finals 9:13.53 Carlos Suarez Redondo Union High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:13.93 Michael Powell Agoura High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:14.22 Logan Grove Agoura High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:15.81 Evan Askar Ventura High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:16.81 Ryan Painter West Ranch (SS)
3200 Meter Run Finals 9:18.03 Ross Husch Agoura High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:19.57 Salvador Capetillo Baldwin Park High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:22.54 Cole Hoff Agoura High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:22.63 Hector Garcia Marshall (John) Senior High (LA)
3200 Meter Run Finals 9:23.06 Ryan Tate Saugus High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:23.44 Dylan Scarsone Canyon Anaheim Hills (SS)
3200 Meter Run Finals 9:23.64 Rohan Choudhury Monta Vista High (CC)
3200 Meter Run Finals 9:24.05 Mike Lowrie Claremont High (SS)
3200 Meter Run Finals 9:24.18 Jonathan Rodriguez Warren High (SS)
3200 Meter Run Finals 9:24.62 Caleb McClain Canyon Canyon Country (SS)
3200 Meter Run Finals 9:24.66 Miguel Villar Madera South (CS)
3200 Meter Run Finals 9:26.20 Isaac Cortes Great Oak High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:26.84 Michael Ochoa Madera South (CS)
3200 Meter Run Finals 9:28.55 Angel Escobar Brea Olinda High (SS)
3200 Meter Run Finals 9:29.37 Anthony Palazzo Long Beach Poly (SS)
3200 Meter Run Finals 9:29.79 Bennett Gagnon Palos Verdes High (SS)
3200 Meter Run Finals 9:30.80 Jonah Ross Claremont High (SS)
3200 Meter Run Finals 9:33.13 Tim Broggie Saugus High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:33.83 Johnathon Bay Golden Valley High (SS)
3200 Meter Run Finals 9:34.96 Jayden Emerson Hemet Senior High (SS)
3200 Meter Run Finals 9:37.76 Thomas Durham Yucaipa High (SS)
3200 Meter Run Finals 9:37.80 Christian Barajas Ayala High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:38.54 Daniel G Gonzalez King (Martin Luther Jr.) (SS)
800 Meter Run Finals 1:55.24 Xolan Brown Redlands Senior High (SS)
800 Meter Run Finals 1:56.01 Sergio Rodriguez Redondo Union High School (SS)
800 Meter Run Finals 1:56.32 Ross Corey Woodside Priory (CC)
800 Meter Run Finals 1:56.76 Andrew Boebinger King (Martin Luther Jr.) (SS)
800 Meter Run Finals 1:57.22 Jonathan Rodriguez Warren High (SS)
800 Meter Run Finals 1:57.92 Patrick Burciago Huntington Beach High (SS)
One Mile Run Finals 4:06.26 Austin Tamagno Brea Olinda High (SS)
One Mile Run Finals 4:08.92 Isaac Cortes Great Oak High School (SS)
One Mile Run Finals 4:10.51 Kasey Knevelbaard Immanuel HS (CS)
One Mile Run Finals 4:11.55 George Gleason Huntington Beach High (SS)
One Mile Run Finals 4:12.21 Dillon Beckum Bonita High School (SS)
One Mile Run Finals 4:12.53 Ernst William San Luis Obispo High (CS)
One Mile Run Finals 4:13.48 Cooper Kossick Edison High (SS)
One Mile Run Finals 4:14.07 Caleb Webb Big Bear High (SS)
One Mile Run Finals 4:14.18 Connor Morello Clovis High School (CS)
One Mile Run Finals 4:14.49 Brian Zabilski Saugus High School (SS)
One Mile Run Finals 4:15.52 Millen Trujillo Walnut High (SS)
One Mile Run Finals 4:15.66 Miguel Villar Madera South (CS)
One Mile Run Finals 4:15.79 Ethan Comeaux Redondo Union High School (SS)
One Mile Run Finals 4:16.58 Josh Silva Corona High (SS)
One Mile Run Finals 4:18.37 Spencer Dodds Great Oak High School (SS)