Elite Performances

48 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
1600 Meter Run Finals 5:01.56 Riley Chamberlain Buffalo Chips Running Club
1600 Meter Run Finals 5:07.65 Jessica Kain Unattached (Club)
1600 Meter Run Finals 5:09.93 Lila Roake Unattached (Club)
1600 Meter Run Finals 5:12.54 Abigail Pradere Carson High School
1600 Meter Run Finals 5:14.84 Avery Doan Unattached (Club)
300 Meter Hurdles Finals 43.84 Sadye Peschke Unattached (Club)
300 Meter Hurdles Finals 44.60 Shimona Draper Unattached (Club)
300 Meter Hurdles Finals 45.04 Kathryn Bingham Unattached (Club)
300 Meter Hurdles Finals 45.91 Yasmyn Harris God Speed TC
800 Meter Run Finals 2:15.13 Abigail Pradere Carson High School
800 Meter Run Finals 2:15.49 Anitha Graves Woodcreek High School (SJ)
Discus Finals 125-1 (38.13m) Kiana Emerson Unattached (Club)
Discus Finals 139-1 (42.39m) Markayla Billings Golden State Throwers
Hammer Throw Finals 110-0.75 (33.55m) Kamrin Baird Golden State Throwers
Hammer Throw Finals 115-0.25 (35.06m) Raivyn Bood Golden State Throwers
Hammer Throw Finals 123-9.75 (37.74m) Madison King Pitman (John H.) High (SJ)
Hammer Throw Finals 131-9.5 (40.17m) Crystal Diei Golden State Throwers
Hammer Throw Finals 150-11.5 (46.01m) Markayla Billings Golden State Throwers
Long Jump Finals 17-6.75 (5.35m) Cameron Fields Unattached (Club)
Pole Vault Finals 10-6 (3.2m) Jathiyah Muhammad Unattached (Club)
Pole Vault Finals 10-6 (3.2m) Rachel Payan Unattached (Club)
Pole Vault Finals 11-0 (3.35m) Brooke Hoppe Unattached (Club)
Pole Vault Finals 12-0 (3.66m) Brooke Simon Sir Francis Drake High (NC)
Pole Vault Finals 13-4 (4.06m) Laurel Wong Unattached (Club)
Shot Put Finals 39-3 (11.96m) Abby Meder Unattached (Club)
HS Boys Mark Athlete Team
110 Meter Hurdles Finals 14.55 Jamar Marshall God Speed TC
1600 Meter Run Finals 4:13.41 Matt Strangio Unattached (Club)
1600 Meter Run Finals 4:24.55 Reece Proctor Unattached (Club)
200 Meter Dash Finals 21.81 Ryan Mulholland Unattached (Club)
300 Meter Hurdles Finals 38.46 Elisha Brooks Unattached (Club)
300 Meter Hurdles Finals 38.47 Jamar Marshall God Speed TC
300 Meter Hurdles Finals 38.74 Jaelen Craft Audience of One
800 Meter Run Finals 1:52.58 Moises Medrano Unattached (Club)
800 Meter Run Finals 1:53.79 Reece Proctor Unattached (Club)
800 Meter Run Finals 1:54.05 Jason Gomez Westmont High (CC)
800 Meter Run Finals 1:55.65 Garrett Macquiddy Westmont High (CC)
800 Meter Run Finals 1:56.08 Brian Hastings Las Plumas High (NS)
High Jump Finals 6-10 (2.08m) Jake Grimsman Vista del Lago High (SJ)
Hammer Throw Finals 140-3 (42.75m) Jonah Hostettler Golden State Throwers
Hammer Throw Finals 141-9.5 (43.22m) Christopher Wren Golden State Throwers
Hammer Throw Finals 151-10.75 (46.3m) Ben Chappell Unattached (Club)
Hammer Throw Finals 156-5.25 (47.68m) Cristian Buenrostro Golden State Throwers
Hammer Throw Finals 177-9.75 (54.2m) Bryan Quintero Golden State Throwers
Hammer Throw Finals 187-11.5 (57.29m) Dagne Buck Golden State Throwers
Long Jump Finals 23-4.75 (7.13m) Travion Phillips Canyon Anaheim Hills (SS)
Pole Vault Finals 14-0 (4.27m) Adam O'brien Unattached (Club)
Pole Vault Finals 14-0 (4.27m) Will Schreiner Unattached (Club)
Shot Put Finals 56-10.25 (17.33m) Nicholas Betchart Unattached (Club)