Elite Performances

96 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 13.90 Danae Dyer Temecula Valley High (SS)
100 Meter Hurdles Finals 13.99 Breanna Bernard-Joseph Eleanor Roosevelt (SS)
100 Meter Hurdles Finals 14.29 Mya Greene Carter, Wilmer Amina (SS)
100 Meter Hurdles Finals 14.99 Mariah Stewart Carter, Wilmer Amina (SS)
100 Meter Dash Finals 11.99 Mariah Allain La Sierra High School (SS)
100 Meter Dash Finals 12.17 Danae Dyer Temecula Valley High (SS)
100 Meter Dash Finals 12.18 Hailey Murdica Palm Desert High (SS)
1600 Meter Run Finals 5:06.77 Miranda Camargo Eleanor Roosevelt (SS)
1600 Meter Run Finals 5:10.87 Amber Rios Colony High School (SS)
1600 Meter Run Finals 5:11.50 Chelsey Romo Redlands Senior High (SS)
1600 Meter Run Finals 5:13.21 Danielle Gee Yucaipa High (SS)
1600 Meter Run Finals 5:13.94 Annabelle Werner Vista Murrieta (SS)
200 Meter Dash Finals 24.39 w Mariah Allain La Sierra High School (SS)
200 Meter Dash Finals 24.66 w Deja Allain La Sierra High School (SS)
200 Meter Dash Finals 24.85 Egbe Ndip-agbor Corona High (SS)
200 Meter Dash Finals 24.87 w Hailey Murdica Palm Desert High (SS)
300 Meter Hurdles Finals 42.96 Breanna Bernard-Joseph Eleanor Roosevelt (SS)
300 Meter Hurdles Finals 43.28 Mya Greene Carter, Wilmer Amina (SS)
300 Meter Hurdles Finals 44.85 Kolonnie Green Great Oak High School (SS)
300 Meter Hurdles Finals 45.64 Sarah Ann Frank King (Martin Luther Jr.) (SS)
300 Meter Hurdles Finals 45.69 Kaleigh Giannone Heritage High (SS)
300 Meter Hurdles Finals 46.31 Jermani Sadler Oak Hills High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:14.51 Nyah Chavez Shadow Hills High School (SS)
3200 Meter Run Finals 11:16.05 Nadine Dubon Vista Murrieta (SS)
3200 Meter Run Finals 11:17.41 Paloma Barron Eleanor Roosevelt (SS)
3200 Meter Run Finals 11:17.41 Annabelle Werner Vista Murrieta (SS)
400 Meter Dash Finals 55.89 Kyrah Johnson Citrus Valley (SS)
400 Meter Dash Finals 56.24 Cienna Norman - Thomas Citrus Valley (SS)
400 Meter Dash Finals 56.65 Deja Allain La Sierra High School (SS)
400 Meter Dash Finals 56.87 Jazmine Lucatero Corona High (SS)
400 Meter Dash Finals 57.92 Kalea Ibarra Polytechnic Riverside (SS)
400 Meter Dash Finals 57.99 Destiny Whitaker Rancho Verde High (SS)
4x400 Meter Relay Finals 3:51.19 Relay Team Eleanor Roosevelt (SS)
4x400 Meter Relay Finals 3:54.43 Relay Team Citrus Valley (SS)
800 Meter Run Finals 2:13.91 Alexys Ford Eleanor Roosevelt (SS)
800 Meter Run Finals 2:14.30 Rylee Penn Centennial Corona (SS)
800 Meter Run Finals 2:18.66 Miranda Camargo Eleanor Roosevelt (SS)
800 Meter Run Finals 2:18.70 Destiny Whitaker Rancho Verde High (SS)
800 Meter Run Finals 2:19.21 Chelsey Romo Redlands Senior High (SS)
Discus Finals 121-4 (36.98m) Jaelah Butler La Quinta High (SS)
High Jump Finals 5-5 (1.65m) Abigail Burke Polytechnic Riverside (SS)
Pole Vault Finals 10-9 (3.28m) Erika Flaherty Eleanor Roosevelt (SS)
Pole Vault Finals 10-9 (3.28m) Charisma Davis Temecula Valley High (SS)
Pole Vault Finals 11-3 (3.43m) Madison Kast Murrieta Valley High (SS)
Pole Vault Finals 11-3 (3.43m) Jenna Portis Great Oak High School (SS)
Pole Vault Finals 11-3 (3.43m) Kaitlyn Swenson Great Oak High School (SS)
Pole Vault Finals 11-3 (3.43m) Nicole Silverlake Vista Murrieta (SS)
Pole Vault Finals 11-4 (3.45m) Kaelyn Mccann Linfield Christian (SS)
Pole Vault Finals 11-9 (3.58m) Alexandria Gray Chaparral High School (SS)
Pole Vault Finals 11-9 (3.58m) Katrina Meier Vista Murrieta (SS)
Pole Vault Finals 11-9 (3.58m) Tessa Watkins Eleanor Roosevelt (SS)
Pole Vault Finals 11-9 (3.58m) Tamara Bader Vista Murrieta (SS)
Pole Vault Finals 12-3 (3.73m) Darla Gonzalez Apple Valley High School (SS)
Shot Put Finals 39-8 (12.09m) Ana Tovi San Gorgonio High (SS)
Triple Jump Finals 36-7.5 (11.16m) Andrea Nugent Oak Hills High School (SS)
Triple Jump Finals 37-3 (11.35m) Lorraine Nance Temescal Canyon High (SS)
Triple Jump Finals 37-8.25 (11.49m) Summer Stevenson Great Oak High School (SS)
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.49 Asani Hampton Yucaipa High (SS)
110 Meter Hurdles Finals 14.67 Jaden Ellis Vista del Lago High (SS)
1600 Meter Run Finals 4:15.82 Raymon Ornelas Eleanor Roosevelt (SS)
1600 Meter Run Finals 4:16.56 Trevor Woodward Centennial Corona (SS)
1600 Meter Run Finals 4:18.96 Vincent Martinez Chaparral High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:19.26 Chris Verdugo Great Oak High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:19.83 Darius Riley Rancho Cucamonga (SS)
1600 Meter Run Finals 4:21.21 Noah Nevens Great Oak High School (SS)
1600 Meter Run Finals 4:22.53 Kevin Ramos Rubidoux High (SS)
1600 Meter Run Finals 4:23.73 Edgard Villa Vista Murrieta (SS)
200 Meter Dash Finals 21.21 Asani Hampton Yucaipa High (SS)
300 Meter Hurdles Finals 38.65 Reyte Rash King (Martin Luther Jr.) (SS)
300 Meter Hurdles Finals 38.91 Derek Porter Silverado High (SS)
300 Meter Hurdles Finals 39.20 Lucas Antado Eleanor Roosevelt (SS)
3200 Meter Run Finals 9:33.75 Edgard Villa Vista Murrieta (SS)
3200 Meter Run Finals 9:35.62 Antonio Carbajal Chaparral High School (SS)
3200 Meter Run Finals 9:39.61 Ross Harps Yucaipa High (SS)
400 Meter Dash Finals 47.67 Parris Samaniego Vista Murrieta (SS)
400 Meter Dash Finals 48.42 Gregory Lapit Centennial Corona (SS)
400 Meter Dash Finals 49.13 Darren Hill Oak Hills High School (SS)
4x100 Meter Relay Finals 41.58 Relay Team Murrieta Mesa (SS)
4x100 Meter Relay Finals 41.77 Relay Team Rancho Verde High (SS)
4x100 Meter Relay Finals 41.88 Relay Team Vista Murrieta (SS)
4x400 Meter Relay Finals 3:19.58 Relay Team Murrieta Mesa (SS)
800 Meter Run Finals 1:56.92 Jackson Taylor Eleanor Roosevelt (SS)
800 Meter Run Finals 1:58.00 Hassani Hawkins Upland High (SS)
Discus Finals 151-2 (46.08m) Phillip Douwes Oak Hills High School (SS)
Discus Finals 154-7 (47.12m) John Ober Patriot High (SS)
Discus Finals 157-11 (48.13m) Alex Oyawale Vista Murrieta (SS)
Discus Finals 167-2 (50.95m) Harrison Gould Great Oak High School (SS)
Discus Finals 180-8 (55.07m) Jaime Navarro Great Oak High School (SS)
Long Jump Finals 22-6.5 (6.87m) Kamari Maddox Elsinore High (SS)
Long Jump Finals 22-11.5 (7m) Kevin Maria San Jacinto Senior High (SS)
Pole Vault Finals 14-3 (4.34m) Cameron Franklin Great Oak High School (SS)
Pole Vault Finals 14-9 (4.5m) Brady Ho Beaumont Senior High (SS)
Pole Vault Finals 14-9 (4.5m) Ethan Amata Eleanor Roosevelt (SS)
Shot Put Finals 51-6.75 (15.72m) Nicholas Meeker Great Oak High School (SS)
Shot Put Finals 54-8 (16.66m) Harrison Gould Great Oak High School (SS)
Shot Put Finals 58-10 (17.93m) Jaime Navarro Great Oak High School (SS)